Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik Nasıl Uygulanacak ? 2023
Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik
0

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik hakkında çok detaylı bir yazı hazırladım. Detaylar aşağıdaki yazımızda…

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik Temel Esasları

İstekli olanlardan Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenecek sayıda yükümlü, 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak bedel tutarını ( 2023 için 93 Bin 671 Tl ) silahaltına alınmadan önce Bakanlıkça belirlenecek sürede peşin ödemeleri ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.

Bedelli Askerlik Başvuru Sayısı Kontenjandan Fazla Olursa Ne Yapılacak

Bedelli Askerlik Başvuru Sayısı Kontenjandan Fazla Olursa, bedelli askerlikten yararlanabilecek olanlar kura ile seçilir. İstekli sayısının yararlandırılacak sayısından az olması durumunda kura çekimi yapılmadan tüm istekliler bedelli askerlik hizmeti için seçilir. Yararlanma şartlarını haiz olanlar yasal erteleme hakları devam ettiği sürece seçime tabi tutulur. Bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmez.

Bu madde kapsamında sevke tabi olanlardan katılmayarak bakaya kalanlar ile aynı celpte sevke tabi tutulan emsallerinin terhise hak kazanacağı tarihe kadar katılmayanlar kapsam dışına çıkarılarak bu kişilere erbaş ve er statüsünde askerlik hizmetleri tamamlattırılır. Kapsam dışına çıkartılanlara talepleri hâlinde geri ödeme yapılır.

Bedelli askerlik hizmetinden; fiilî askerlik hizmetine başlayanlar, bakaya durumunda bulunanlar ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olanlar yararlanamazlar.

Bedelli Askerlikten Yararlanma Şartları

Herhangi bir yaş sınırı aranmaksızın  7179 Sayılı Askeralma Kanunu ’nun yürürlüğe girdiği tarihten (26 Haziran 2022) önce fiili askerlik hizmetine başlamamış veya askerlik hizmetini yapmamış olanlar,

Bir defaya mahsus Kanun yürürlüğe girdiği tarihten (26 Haziran 2022) önce yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlardan istekli olanlar,

Kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olmayanlar,

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış olanlardan temel askerlik hizmetini yapmamış olanlar,

Başvuru süresi içinde başvurmuş olanlar,

Bedel ödemeye istekli olanlar,

Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek celp dönemlerinde temel askerlik eğitimini eksiksiz tamamlamış olanlar.

Başvuru Şekli ve Ödeme Usulleri

Başvuru süresi için Kanun çıktıktan önceki durumunuz başvuru tarihini değiştirecek.

26 Haziran 2022 öncesi yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar ;

01 Kasım 2022  tarihine kadar E-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden başvuru yapabilecek. Bedelli Askerliğe başvuranlar hangi celp tarihinde askerlik yapacaklarını kendileri belirleyebilecek.

Yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlardan müracaat edenlerin tamamı kuraya tabi olmadan bedelli askerlikten faydalanabilcek.

Bedelli Askerlik Ücret Yatırma

Başvuru yapanlar 01 Kasım 2022 (dahi) tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığı Merkez Muhasebe Biriminin hesabına ödemeleri gereken ücretin (2023 için 93 Bin 671 Tl) tamamını 1 defada yatıracaklar. Ödeme bizzat Bedelli Askerlik yapacak kişin adına yatırılacaktır.

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak ?

Bedelli Müracaatı tamamlandıktan sonra  askerlik yapacakları yerler, Ocak 2023 ayı ilk haftasında E-Devlet üzerinden duyurulacak, Sevk takvimine göre birliklerine sevkleri yapılacak.

Diğer Başvurmak isteyenler ;

2023 yılında Bedelli Askerlikten yararlanmak isteyenler, 01 Kasım 2022(dahil) tarihinden 31 Aralık 2022  tarihine kadar E-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden başvuru yapabilecek. Bedelli Askerliğe başvuranlar hangi celp tarihinde askerlik yapacaklarını kendileri belirleyebilecek.

Her yıl bedelli askerlikten yararlanmak için şartları uygun olanlar, 01 Ocak tarihinden 31 Aralık tarihine kadar E-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden başvuru yapabilecek. Bedelli Askerliğe başvuranlar hangi celp tarihinde askerlik yapacaklarını kendileri belirleyebilecek. Yani 2023 yılında bedelli yapmak isteyenler  01 Ocak 2022 ile  31 Aralık 2022 arasında başvuru yapabilecek.

Bedelli Askerlik için Kura Ne Zaman Çekilecek ?

31 Aralığa kadar başvurular alındıktan sonra eğer başvuru sayısı kontenjandan fazla ise Ocak ayının ilk haftası kura çekilecek ve bu şekilde kimlerin bedelli askerlikten yararlanacağı, kimlerin yararlanamayacağı belli olmuş olacak. Eğer zaten başvuru sayısı kontenjandan az ise herkes bedelliden yararlanacak.

Bedelli Askerlik için Kura Sonuçları Ne Zaman Duyurulacak?

Kura sonuçları Ocak ayının 2 nci Haftasında E-Devlet üzerinden duyurulacak. Kurada çıkmayanlar şartları taşımaları (yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olmamaları) halinde sonraki yıl yine bedelli askerlik müracaatında bulunabilecek.

Yoklama kaçağı: Tabi olduğu yoklama yılı içerisinde yoklamasını yaptırmayanlara denir.

Bakaya: Sevke tabi olduğu hâlde sevkini yaptırmayanlar ile sevk edildiği birliğe katılmayanlara denir.

Bedelli Askerlik Ücret Yatırma

Bedelli Askerlik için Müracaatı kabul edilen ve kurada çıkanlar 30 Ocak 2023 tarihine kadar 93 Bin 671 Tl yi Milli Savunma Bakanlığı Merkez Muhasebe Biriminin hesabına yatıracaklar.

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak ?

Bedelli Müracaatı tamamlandıktan sonra  askerlik yapacakları yerler, Şubat  2023 ayı ilk haftasında E-Devlet üzerinden duyurulacak, Sevk takvimine göre birliklerine sevkleri yapılacak.

2023 yılı için Bedelli Askerliğin, devam eden bedelli askerlik uygulaması bittikten sonra Mart 2023 ayında başlaması planlanmaktadır.

Soru Cevap Bölümü

Bedelli Askerlikten Yararlanamazsam Parayı Geri Alabilir miyim ?

Evet geri alabilirsiniz.

Şu anda askerde olanlar Bedelli Askerliğe başvurabilir mi ?

Hayır Başvuramazlar.

Yeni Askerlik Sistemi Tüm Detaylar için Tıklayınız….

Yeni Askerlik Sisteminde Şafak Nasıl Hesaplanacağını bu yazımızda anlattık. Tıklayınız…

7179 Sayılı Askeralma Kanunu için Tıklayınız…

Askeralma Daire Başkanlığı için Tıklayınız…

 Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik
Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik

bedelli askerlik hangi senelerde çıktı,bedelli askerlik hangi gün,hangi şehirlerde bedelli askerlik yapılacak,bedelli askerlik hangi şehirlerde olacak,hangi yıllarda bedelli askerlik çıktı,bedelli askerlik hangi tarihlerde çıktı,bedelli askerlik hangi illerde yapılıyor 2022,bedelli askerlik hangi illerde yapılıyor 2023,bedelli askerlik hangi banka,bedelli askerlik hangi aylarda,bedelli askerlik ücreti hangi bankaya yatacak 2023,bedelli askerlik hangi aylarda 2023,bedelli askerlik yemin töreni hangi gün olur,bedelli askerlik hangi şehirlerde yapılıyor 2023,bedelli askerlik hangi gün teslim olunur,bedelli askerlik hangi dönemlerde yapılacak,hangi illerde bedelli askerlik yapılacak,bedelli askerlik hangi durumlarda yanar,bedelli askerlik hangi şehirlerde yapılıyor 2023,kaç kişi bedelli askerlik yaptı,kaç yaşında bedelli askerlik yapılır,kaç kişi bedelliye başvurdu,

CEYHAN Software & International Media Turkey / United Kingdom / United States of America Brazil / Sweden / Switzerland and all of Europe Moderatör CEO / CFO / CMO / CTO

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.