1. Ana Sayfa
  2. AskerOL Blog

TARİHTE KULLANILMIŞ EN ACIMASIZ İŞKENCE YÖNTEMLERİ

TARİHTE KULLANILMIŞ EN ACIMASIZ İŞKENCE YÖNTEMLERİ
0

Bu yazımızda insanoğlunun tarih boyunca kullandığı en akıl almaz işkence tekniklerini listeleyeceğiz.İşkence ister fiziksel ister ruhsal olarak göz korkutma, caydırma, intikam alma, cezalandırma ya da bilgi toplama amaçlı olarak bilinçli bir şekilde insanlara ağır acı çektirmekte kullanılan her türlü eyleme verilen ad olarak nitelendirilir.
Tarih boyunca sorgulama tekniği olarak kullanılan bazı yöntemler ise günümüzde hala insanın içini ürpertiyor.Gelin hep birlikte bu ilginç işkence yöntemlerini inceleyelim.


1 – Ballı Küvet
Tarih boyunca küvete oturtmak olarak bilinen bu yöntem en acımasız işkence yöntemlerinden biri.Suçlu bulunan kişi sadece başı dışarıda kalıcak şekilde bu küvete oturtuluyor.Ardından yüzü bal ve süt içeren bir karışımla kaplanıyor ve sineklerin yada arıların gelerek buradan beslenmesi sağlanıyor.Kurban bu sırada düzenli olarak besleniyor ve kendi dışkısı içinde kalarak enfeksiyon kapması da sağlanıyor. Bir kaç günün ardındansa sinekler,böcekler ve kurtlar tarafından canlı canlı çürümüş oluyor


2 – Kazığa Oturtmak
Bu yöntem ilk olarak 3.Vlad Tepeş yani bizim bildiğimiz adıyla Kazıklı Voyvoda tarafından keşfedildi.
Ucu sivri bir kazığın üzerine oturtulan kurban yavaşça yükseltiliyor. Haliyle kazık yukarı çıktığın kurban kendi ağırlığından dolayı kazığa geçiyor.Böyle bir yöntemle ölmek ise yaklaşık 3 gün sürüyor. 3.Vlad ise bu yöntemle tam 20 bin kişiyi katletmiştir.


3 – Boyun İşkencesi
Bu yöntemse kurbanın ölmeden ne kadar yaşayabileceğine yönelik bir dayanınıklık testi olarak karşımıza çıkıyor.Tahta veya metalden yapılmış olan bu alet önce kurbanın boynuna geçiriliyor.Bir anda öldürmeyen bu yöntemde kurbanın yatması, yemek yemesi ve kafasını hareket ettirmesi engelliyor.Bunları yapmadan en fazla 3 gün dayanabilen kişi sonunda acı bir şekilde can veriyor.


4 – Askı
Orta Çağ’da en çok kullanılan işkence yöntemlerinden biri olan askının amacı kurbanın vücudundaki tüm eklemleri yerinden çıkarmak ve kurbana mümkün olan en yüksek acıyı yaşatmak için tasarlanmış bir işkence aleti. Ahşap bir çerçeve, alttan ve üstten kurbanın el ve ayaklarını bağlamak için kullanılan iki halattan oluşuyor. Kurban bağlandıktan sonraysa işkenceyi yapan kişi kolu çevirerek germe işlemine başlıyor. Bu işlem kurbanın kol ve bacaklarını yerinden çıkana kadar devam ediyor. Eğer işkencecinin keyfi yerinde değilse kollar ve bacaklar vücuttan tamamen kopup ayrılana kadar bu işleme devam edildiğine dair bilgilerde bulunmaktadır.


5 – Kemik Kırma Tekerleği
Catherine Tekerleği olarak bilinen bu işkence mekanizması, kurbanı yavaşça ve en acı verici şekilde öldürmek için tasarlanmış.İlk olarak kurbanın kol ve bacakları geniş ahşap bir tekerleğin üzerine bağlanıyor. Ardından tekerlek yavaşça döndürülüyor ve işkenceyi uygulayan kişi kurbanın kemiklerini kırmaya başlıyor. Tüm kemikleri kırıldıktan sonraysa tekerleğin üzerinde ölmeye bırakılıyor.Kurban genellikle açlık,acı ya da susuzluktan can veriyor.Aynı zamanda canlı canlı kargalar tarafından yenildiği de oluyormuş


6 – Çivili Tabut
Önden menteşeli ve içi çivilerle kaplı olan bu demir kabine bir insan rahatlıkla
sığabiliyor.Tabutun içinde bulunan çiviler her yönde bulunduğu için kurbanın hareketsiz kalması sağlanıyor.Sorgulama tekniği olarak kullanılan bu yöntemde sorguyu yapan kişi istediği cevapları alamazsa çivilerle kurbanı dürterek yüksek sesli çığlıkları rahatlıkla duyulabiliyor.


7 – İşkence Sandalyesi
Elektrikli sandalyenin atası olarak bilinen bu alet üzerinde 500 ila 1500 arasında değişen çividen oluşuyor.Ayrıca kurbanın yaşadığı acıyı arttırmak için altında özel ateş yakılabilecek bölümleri de bulunuyor.Her yeri çivilerle kaplı olan bu sandalyeye bağlanan kişi suçunu itiraf edene kadar çığlıklar içinde acı çekiyor. Ve bu işlem sırasında göz korkutmak için insanlarında izlemesi sağlanıyordu.

8 – Tabut İşkencesi
Orta Çağ’da en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan Tabut işkencesi, bir insanın çok
zor sığabildiği, genellikle işkenceyi yapacak kişilerin zorla sığrdığı kafes şeklinde tasarlanmış bir tabuttan meydana geliyor. Kurban içine yerleştirildikten sonra oldukça yüksek bir yere asılır ve ölmesi beklenir.Genellikle kargalar tarafından kalan beden tüketilinceye kadarsa tabut aşağı indirilmiyor.

9 – İspanyol Eşeği
İspanyol engizisyon mahkemelerinin orta çağda en çok tercih ettiği işkence yöntemlerinden
biri olan ispanyol eşeği, kurbanın çıplak bir şekilde orta kısmında çivilerin bulunduğu, eşek semeri ve V biçiminde tasarlanmış bir alet. Kurban bu aletin üzerine oturtuluyor ve ortadan ikiye bölünene kadar iki tarafından da ağırlıklar bağlanıyor.Bu yöntemde kurbanın ölümü çok uzun sürüyor ancak yaşadığı acının tarifini anlatmak gerçekten imkansız.

Bu yazımızda tarih boyunca görüp görebileceğimiz
en akılalmaz işkence tekniklerini inceledik.

Peki sizin en garip karşıladığınız işkence
yöntemi hangisi oldu ?

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap