KAMYO – Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu
0

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu yani KAMYO, Türk Kara Kuvvetleri için astsubay yetiştirmek ile görevli önlisans seviyesinde eğitim veren askeri meslek yüksekokuludur.

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Kaç Yıl Sürmektedir?

Bu okulun eğitim ve öğretim süresi ön lisans düzeyinde 2 yıl sürmektedir. Ayrıca öğrencilerin kişisel ve sosyal ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanmaktadır. Eğitimlerini başarı ile sonuçlandıran öğrencilere, astsubay diplomasının yanı sıra okumuş oldukları bölüme yönelik ön lisans düzeyinde bir diploma takdim edilmektedir.

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu için 2021-YKS 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine girmeleri en önemli şartlardandır. 2020-YKS TYT sınavına girmiş, 200 ve daha yüksek puan almış adaylar, 2021-YKS TYT oturumuna katılmama imkanına sahiptir. Fakat MSÜ’nün yapmış olduğu teklif yönergesinde MSB’nin bir taban puan belirleyeceğini de unutmamalıdırlar. Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu için, 2021 yılı TYT sınavına girmeyen ya da 2020 TYT puanı 200 ve üzerinde olmayan öğrencilerin askeri okullara girişi mümkün değildir.

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Giriş Şartları Nelerdir?

  • Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu bünyesine katılabilmek için Türkiye Cumhuriyeti(T.C)  vatandaşı olmak ilk şartlardan birisidir.
  • Gün ve ay fark etmeden Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu için en fazla 21 yaşında olmak gerekmektedir.
  • Lise okumaya devam eden öğrenciler için 2021’de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulunun kesin kayıt işlemlerinin en son tarihine kadar mezun olmak kesinlikle gerekmektedir.
  • Lise ve onun dengi okulların hepsinden bu maddede bildirilen tarihlerde mezun olan ya da mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında söz konusu bir engel bulunmamaktadır.
  • Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu bünyesine başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2021-MSÜ) katılmış ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş olan çağrı taban puanı almış olmak gerekmektedir. Buna ek olarak ÖSYM Başkanlığınca yapılacak 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına katılan adaylar, Kara Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini, belirtilen tarihler arasında yapmalıdırlar.

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Hangi Bölümler Vardır?

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu bünyesindeki bölümler; İşletme Yönetimi, Elektronik Haberleşme Teknolojisi, Otomotiv Teknolojisi, Mekatronik, Elektrik, Bilgisayar Teknolojisi, Uçak Teknolojisi, Yapı Tesisat Teknolojisi ve İnşaat Teknolojisi bölümleridir.

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Sonrası Yurtdışı İmkanları Nelerdir?

Bu okuldan mezun olan öğrencilere, Astsubay Diploması, Ön Lisans Diploması ve yurt dışında geçerliliği olan Diploma Eki takdim edilmektedir. Ayrıca bu okulda öğrencilere verilen yabancı dil eğitimi, yurt içi ve aynı zamanda yurt dışı kurslar, görev başı eğitimi, komando ihtisas kursu, özel kuvvetler bünyesine dahil olma, astsubaylıktan subaylığa geçiş koşulları ile ileri seviyelerde bulunmaktadır. Bu okuldan mezun astsubaylar, dünyanın her bir yanında konuşlanmış Türk/ NATO birliklerinde geçici ya da sürekli olarak görev alabilme imkanına sahiptirler. Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu, verdiği ileri düzey eğitim ile bu imkanları sağlamaktadır.

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulundan Mezun Olanlar Ne İş Yapar?

Kara Astsubay MYO’yu bitirp diplomasını alan her astsubaya, takım astsubaylığı ve kısım komutanlığı seviyesinde idare yeteneği ile kullanımı özel olan bazı silahların tanıtımı ve birlik karargahlarında görev incelikleri öğretilmektedir. Bu okuldan mezun olanlar bu beceriler doğrultusundaki belirlenen alanlarda görev yapmaktadır.

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Taban Puanları Nelerdir?

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu sayısal taban puanı 233,74273’tür. Bu okulun eşit ağırlık taban puanı ise 256,45575’tir.

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu İntibak Eğitimi

Öğrencilerin eğitim süreci, askeri intibak eğitimi ile başlamaktadır. İntibak eğitimi sürecinin amacı, öğrenciye askerliğin esaslarını öğretmek ve bu işin ne kadar değerli bir iş olduğu konusunu anlatabilmektir. Bunun yanı sıra bu eğitimde, öğrencilerin fiziki ve ruhsal dayanıklılıkları ile zor şartlarda karar verme eğitimleri geliştirilmektedir.


kara astsubay meslek yüksek okulu bölümleri,
msü kara astsubay meslek yüksek okulu,
kara astsubay meslek yüksek okulu puan,
kara astsubay meslek yüksek okulu kaç yıl,
kara astsubay meslek yüksek okulu akademik takvim,
kara astsubay meslek yüksek okulu dersleri,
kara astsubay meslek yüksek okulu nasıl girilir,
kara astsubay meslek yüksek okulu komutanı,
kara astsubay meslek yüksek okulu adres,
balıkesir kara astsubay meslek yüksek okulu,
kara astsubay meslek yüksek okulu mezunu ne iş yapar,
kara astsubay meslek yüksek okulu alım şartları,
kara astsubay meslek yüksek okulu atat,
kara astsubay meslek yüksek okulu bayan alımı,
kara astsubay meslek yüksek okulu komutanlığı altıeylül / balikesir,
kara astsubay meslek yüksek okulu kaç kişi alacak,
ankara kara astsubay meslek yüksek okulu,
kara astsubay meslek yüksek okulu hangi puan türünden alıyor,
milli savunma üniversitesi kara astsubay meslek yüksek okulu adres,
kara astsubay meslek yüksek okulu bölümleri puanları,
kara astsubay meslek yüksek okulu başvuru,

CEYHAN Software & International Media Turkey / United Kingdom / United States of America Brazil / Sweden / Switzerland and all of Europe Moderatör CEO / CFO / CMO / CTO

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.