Geçici Rahatsızlığı Olanların Askerlik Ertelemeleri 2023
Geçici Rahatsızlığı Olanların Ertelemeleri
0

Geçici Rahatsızlığı Olanların Ertelemeleri

Askerlik yoklamamı yaptırırken rahatsızlığım nedeniyle “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor aldım. Askerliğim ne zamana kadar ertelenir? Müteakip yoklama (muayene) işlemlerim için nereye, ne zaman müracaat etmeliyim?

Askeralma Yönetmeliği’nin 50’nci maddesi 1 ve 2‘nci fıkrası gereği; yoklama esnasında sağlık kuruluşunca “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor verilenlerin askerlikleri rapor bitim tarihine kadar ertelenir. Müteakip yoklama (muayene) işlemleriniz için size en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir. Yoklamaya tabi iken “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor aldıysanız raporunuzun bittiği yılın sonuna kadar yoklama işlemlerini tamamlamanız gerekmekte olup, yoklama kaçağı iken “Ertesi Yıla Bırakma” kararlı rapor aldıysanız rapor bitim tarihini takip eden 15 günlük süre içinde yoklama işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Geçici rahatsızlığı nedeniyle ‘‘Ertesi Yıla Bırakma’’ veya ‘‘Sevk Geciktirmesi’’ kararlı rapor alanların rapor süreleri ne kadardır?

Askeralma Yönetmeliği’nin 13’üncü maddesi 1‘inci fıkrası gereği; geçici hastalıkları olanlar hakkında verilen ‘‘Ertesi Yıla Bırakma’’ ve ‘‘Sevk Geciktirmesi’’ kararlı raporların süreleri ilk rapor tarihinden itibaren üç yılı geçemez. Üç yılın hesabında ilk rapor tarihi esas alınır.

Kilo fazlalığım nedeniyle iki yıl süreyle ‘‘Ertesi Yıla Bırakma’’ kararı aldım. Diyete girerek fazla olan kilolarımı verip üçüncü ve son yoklama işlemlerimi yaptırmak üzere askerlik şubesine giderken trafik kazası geçirdim ve ayağım kırıldı. Üçüncü ve son işlemimden dolayı hakkımda askerliğe elverişli olup olmadığım konusunda kesin karar verilir mi?

Askeralma Yönetmeliği’nin 13’üncü maddesi 1‘inci fıkrası gereği; farklı tanı ve kararlı geçici hastalıklar bakımından üç yıllık süre yeniden başlar.

Trafik kazası geçirmem nedeniyle askerlik yoklamam esnasında “Ertesi Yıla Bırakma” kararı aldım. Raporumun üzerinden 3 ay geçti ve iyileştim. Bir an önce sağlık muayene işlemlerimi yeniden yaptırarak silahaltına alınmak istiyorum. Ne yapmam lazım?

Askeralma Yönetmeliği’nin 13’üncü maddesi 1‘inci fıkrası gereği; geçici rahatsızlığı nedeniyle haklarında rapor tanzim edilenler, rapor süresi bitmeden yeniden sağlık muayenesine tabi tutulamaz.

Rahatsızlığım nedeniyle “Sevk Geciktirmesi” kararlı rapor aldım. Askerliğim ne zamana kadar ertelenir? Askere ne zaman giderim?

Askeralma Yönetmeliği’nin 50’nci madde 3’üncü fıkrası a ve b bendi gereği; sevki esnasında rahatsızlığı nedeniyle sağlık kuruluşlarınca “Sevk Geciktirmesi” kararlı rapor alanların askerlikleri rapor bitim tarihine kadar ertelenir. Bunlar rapor bitim tarihini takip eden 15 günlük süre içinde sağlık muayenesi için askerlik şubesine müracaat etmek zorundadır. Bunlardan, bakaya kalmadan önce “Sevk Geciktirmesi” alan er statüsündekiler sevkine mani hali olmadığına dair verilen karar tarihini takip eden ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde, bakaya iken “Sevk Geciktirmesi” raporu alan er statüsündekiler sevkine mani olmadığına dair verilen karar tarihini takip eden ilk mesai günü sevk edilir

Yoklama kaçağı/bakaya iken rahatsızlığım nedeniyle bir yıl “Ertesi Yıla Bırakma/Sevk Geciktirmesi” kararı aldım. Erteli olduğum süre içinde yüksek lisans eğitimine başlarsam askerliğim ertelenir mi?

Askeralma Yönetmeliği’nin 50’nci madde 4’üncü fıkrası gereği ertelenmemektedir. Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra “Ertesi Yıla Bırakma/Sevk Geciktirmesi” kararlı rapor alanların eriteli oldukları süre içinde lisansüstü eğitime başlamaları halinde, öğrenime başladığı tarihten önce yoklama kaçağı/bakaya durumunda olduklarından ertelemeleri yapılamamaktadır.

Geçici Rahatsızlığı Olanların Ertelemeleri
Geçici Rahatsızlığı Olanların Ertelemeleri

geçici rahatsızlığı olanların askerlik ertelemeleri,askerlik geçici erteleme,askerlik geçici erteli ne demek,geçici askerlik erteleme,geçici erteleme askerlik,geçici erteli askerlik ne demek,kim askerlik yapamaz,kimler askerlik erteleyebilir,kronik rahatsızlığı olanlar askerlik yapabilir mi,kimler askerliğe elverişli değildir,geçici erteli ne demek,hastalık nedeniyle askerlik erteleme,

CEYHAN Software & International Media Turkey / United Kingdom / United States of America Brazil / Sweden / Switzerland and all of Europe Moderatör CEO / CFO / CMO / CTO

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.