E-devlet Şifresi Nasıl Alınır? 2023
E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?
0

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır sorusu her gün binlerce kişi tarafından soruluyor. Çünkü birçok işlem e devlet üzerinden yapılabilmekte. Bizim  sitemizi ilgilendiren ” e devlet askerlik  ” ile ilgili bölümdür. Bu bölüme girmek için şifresi olmayanlara E-devlet Şifresi Nasıl Alınacağını bu yazımızda anlattım…

E-devlet Şifresini Nereden ve Nasıl Alabilirim ?

Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir.

E-devlet Şifresi Ptt Gitmeden Nasıl Alınır ?

Mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir. Pilot il olan Bolu’da kullanılan elektronik kimlik kartı ile de Türkiye.gov.tr adresine giriş yapılabilir ve şifre oluşturulabilir.

İnternet Bankacılığı Aracılığı İle e-Devlet Kapısına Giriş Nedir?

E-Devlet Kapısı giriş araçlarına internet bankacılığı ile giriş sekmesi de eklenmiş olup, sisteme dahil olmuş bankaların internet bankacılığı müşterileri tekrar bir e-Devlet Kapısı şifresine ihtiyaç duymadan internet bankacılığı girişinde kullandıkları müşteri no/kimlik no ve şifre/parola ile güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısına giriş yapabilmektedir. Bu giriş yöntemi kullanıcılara şifreye alternatif ve güvenli bir giriş kanalı sunmaktadır.

İnternet Bankacılığı Aracılığı İle e-Devlet Kapısına Nasıl Girebilirim?

  • www.turkiye.gov.tr sayfası açılır.
  • “Sisteme Giriş” düğmesine tıklanır.(Sisteme şifre, elektronik imza, mobil imza veya elektronik kimlik kartıyla giriş yapılmış ise internet bankacılığı aracılığıyla giriş yapabilmek için öncelikle çıkış yapmak gerekmektedir.)
  • e-Devlet Kapısı üzerinde bulunan İnternet Bankacılığı sekmesi tıklanır.
  • İnternet bankacılığı uygulaması kullanılacak banka tıklanır.
  • Bankanın açılan sayfasında ilgili alanlara internet bankacılığı girişi için kullanılan müşteri no/kimlik no ve şifre/parola girilir.Bu basamakları tamamlayan banka müşterileri giriş yapmış olarak e-Devlet Kapısı’na doğrudan yönlendirilir.
İnternet Bankacılığı İle e-Devlet Giriş Yapılan Bankalar

e-Devlet Kapısı’na İnternet Bankacılığı Aracılığı İle Giriş Yaparak e-Devlet Kapısı Şifresi Oluşturulabilir mi?

İnternet Bankacılığı aracılığı ile e-Devlet Kapısı’na giriş yapan kişi dilerse e-Devlet Kapısı profil alanından güvenli bir şekilde şifre oluşturabilir. Daha sonraki e-Devlet Kapısı girişlerinde bu şifreyi kullanabilir.

E-devlet Şifresi Ücretli mi ?

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir.

Şifre için herhangi bir yıllık ücret söz konusu değildir. Her bir şifre için ödenen ücret bir defaya mahsustur. Ancak, unutma ve kaybolma durumlarında online şifre yenileme hizmetinden yararlanmak yerine PTT’den yeni şifre zarfı alınıyorsa bu ücretin tekrar ödenmesi gerekmektedir.

Bu ücret, e-Devlet Kapısına gelir olarak kaydedilmemekte, işlem masrafı olarak PTT tarafından tahsil edilmektedir.

Şifremi Nasıl Değiştirebilirim?

Sisteme şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcı, güvenlik sebebiyle, otomatik olarak “Şifre Değiştirme” sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapmış vatandaşlar dilerse “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” sayfasından şifre değişikliği işlemini gerçekleştirebilir. Ayrıca vatandaşlar PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi gerçekleştirebilirler.

Şifre Online Olarak Alınabilir mi?

e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden şifre güvenliği önemlidir. Bu nedenle PTT’den alınan şifreler ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile verilmektedir.

Şifre unutma durumunda şifre sıfırlama yapılabilmekte, ancak yeni şifre online (sms/ e-posta vb.) gönderilmemektedir. Kullanıcının e-Devlet Kapısı profilinde tanımlamış olduğu cep telefonuna ya da hem cep telefonu hem de e-postasına gelen doğrulama kodu vasıtasıyla yeni şifre belirlenebilmektedir.

İnternet bankacılığı aracılığı ile giriş yapan bir kişi e-Devlet Kapısı profil alanından kendisine şifre oluşturabilmektedir.

Kimler e-Devlet Şifresi Alabilir?

15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğini (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz ederek şahsen ya da vekaleti olan kişi aracılığıyla (vekalette “e-Devlet Şifresi almaya yetki olduğuna dair ibare bulunmalıdır)başvuru yaptığında PTT merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerinden e-Devlet kapısı şifrelerini alabilirler. Bunun yanı sıra mahkeme kararıyla kendine vasi tayin edilmiş kişiler vasileri aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi temin edebilirler. Bu durumlar harici başkaları adına şifre alımı mümkün değildir.

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?
E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e devlet şifresi nasıl alınır,e devlet şifresi hangi numaradan alınır,e devlet şifresinde hangi bilgiler var,hangi ptt e devlet şifresi veriyor,nasıl e devlet şifresi alınır,nasıl e devlet şifresi alabilirim,e-devlet şifresi nasıl alınır telefonda,kaç yaşında e devlet şifresi alınır,e devlet şifresi nasıl alınır kaç yaş altı,kaç yaşında üstü e devlet şifresi alınır,e devlet şifresi kaç ayda bir yenilenir,e devlet şifresi kaç yaşına kadar alınır,kaç yaşında itibaren e devlet şifresi alınır,kaç yaşından sonra e devlet şifresi alınır,e devlet şifresi kaç yaşında nasıl alınır,e devlet şifresi nasıl alınır ekşi,e-devlet şifresi nasıl alınır 2023,telden e devlet şifresi nasıl alınır,eşime e devlet şifresi nasıl alınır,eşime e devlet şifresi nasıl alırım,kimler e-devlet şifresi alabilir,telefondan nasıl e devlet şifresi alınır,evden e devlet şifresi nasıl alınır 2023,e devlet şifresi kime verilir,e devlet’e şifresiz nasıl girilir,ptt e devlet şifresi kimlere verilir,konya e devlet şifresi nereden alınır,yeni e-devlet şifresi nasıl alınır,kimliğimi kaybettim e devlet şifresi nasıl alınır,kimlikle e devlet şifresi alma,eşimin e devlet şifresini nasıl alırım,kimler e devlet şifresi alabilir,kimler e devleti kullanabilir,yeni kimlikle e devlet şifresi nasıl alınır,e devlet şifresi ne kadar sürede alınır,e devlet şifresi nedir nasıl alınır,e devlet şifresi ne kadar sürede gelir,e devlet şifresi ne kadar süre geçerli,e devlet şifresi ne zamana kadar geçerli,e devlet şifresi süresi ne kadar,e devlet şifresi ne kadara alınır,e devlet şifresi ne kadar 2023,e devlet şifresi ne zaman alınır,e devlet şifresi ne zaman çıktı,e devlet şifresi ne zaman değiştirilir,e devlet şifresi ne zaman gelir,e devlet şifresi ne zaman iptal olur,e devlet olmadan e nabız şifresi nasıl alınır,e devlet e nabız şifresi nasıl alınır,e devlet üzerinden e nabız şifresi nasıl alınır,e devlet şifresi neden alınır,e devlet şifresi neden başkasının eline geçerse ne olur,e devlet şifresi neden hata veriyor,e devlet şifresi alırken neler gerekli,e devlet şifresi neler yapılabilir,e devlet şifresi ile neler öğrenilir,e-devlet şifresi ile nelere bakılır,e devlet şifresinde neler var,e devlet şifresinden neler öğrenilir,e devlet şifresiyle nelere bakılır,e devlet alırken neler gerekli,e devlet şifresiyle neler yapılabilir,e devlet şifresiyle neler yapılır,e devlet şifresi nasıl nereden alınır,e devlet şifresi nereden nasıl alınır,e devlet şifresi nerelerden alınabilir,e devlet şifresi nerelerden alınır,e devlet şifresi nerelerde kullanılır,e devlet nerelerden alınır,e devlet şifresi neye yarar,e devlet neye yarar,yeni e devlet şifresi nasıl alabilirim,yeni e-devlet şifresi nasıl değiştirilir,e devlet şifresi niçin alınır,e devlet niçin kullanılır,

CEYHAN Software & International Media Turkey / United Kingdom / United States of America Brazil / Sweden / Switzerland and all of Europe Moderatör CEO / CFO / CMO / CTO

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.