1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

DIN 2632 PN10 Boyunlu Flanş

DIN 2632 PN10 Boyunlu Flanş
0

DIN 2632 PN10 Boyunlu flanş nedir derseniz, bu numaraların her biri flanş çeşitlerini ifade eder. Sitemiz üzerinde, boru ve vana bağlantıları için kullanılan bu flanşların her tipi mevcuttur. DIN 2632 PN10, DIN 2633 PN16 DIN 2634 PN15, DIN 2635 PN40 norm ve basınç da flanşlardır. Flanşlarda malzeme olarak, paslanmaz çelik ya da karbonlu çelik kullanımı yapılır.
Paslanmaz Flanş Nedir?
Paslanmaz çelik flanşlar; Gübre, rafineri, asit, petrokimya ve kimya fabrikalarıyla bazı gemilerin imalatı ağır endüstriyel alanlarda, boru hatlarının birbiriyle veya boruların ekipmanlarla sızdırmazlık sağlayacak bir biçimde bağlantı yapılması amacında kullanılırlar. Kaynak boyunlu flanşlar ile sızdırmazlık, contalar yardımıyla sağlanır.
Paslanmaz çelik flanşlar, çeşitli norm ve bağlantı türlerine göre ayrılırlar. Paslanmaz düz flanş, paslanmaz kaynak boyunlu flanş, paslanmaz dişli flanş, kör flanş ve serbest flanşlardır. Genelde bulundukları yerler; paslanmaz vana, pompa, depo, paslanmaz tesisat çıkışlarıdır.
Flanş Standartları Nasıl Olur?
Flanşlar standartlarına bakılarak, ASME B16.5 ve EN 1092-1 şeklinde ayrılıyorlar. ASME boyunlu flanş libre normunda kullanımı yapılır. Bizim ülkemizde norm olarak libre ve PN kullanılır. Yine basınç özelliklerine göre ülkelerin uyguladıkları normlar vardır. Amerika standartı (ANSI), Avrupa standartı (PN), Avustralya ve İngiltere standartı (BS10), Kore ve Japonya standartı (JIS)
EN standardında ki boyunlu flanşlar kendi içlerinde, farklı tiplerde ayrılırlar. Bunlar; EN 1092-1 Type 01 düz flanş, EN 1092-1 Type 11 kaynak boyunlu flanş, EN 1092-1 Type 05 kör flanş. Bu EN standart flanşlarında iki norm bulunur. Bunlardan ilki; DN yani dimension norm (boyut normu), ikincisi de PN yani pressure norm (basınç normu) DN ölçüleri hangi boruyla bağlantı yapılacağını, PN ölçüleri basınç sınıfı ayrımını gösterir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.