DAMYO – Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu
DAMYO – Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu
0

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Türk Deniz Kuvvetlerine astsubay yetiştirmek için Yalova’nın Altınova ilçesinde kurulan, ön lisans düzeyinde eğitim veren askeri okuldur.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu, 1890 yılında Deniz Gedikli sınıfı olarak kurulmuştur. Daha sonrasında, bu okul çeşitli sebepler neticesinde kapatılmıştır. 1915 yılına gelindiğinde Makine Gedikli sınıfı, 1916 yılında ise Güverte Gedikli okulu olarak eğitimlerine devam etmiştir. Türk Deniz Kuvvetlerinin en temel astsubay kaynağı olan Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Deniz Kuvvetlerinin pek çok biriminde görev alacak dürüst, cesur, lider özelliklerine sahip, en son teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde zeki,  yeterli düzeyde akademik eğitim almış deniz astsubayları yetiştirmektedir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Nerede?

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Yalova’nın Altınova ilçesinde yer almaktadır. Bu meslek yüksek okulu şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Eğitimleri

Bu okulda genel olarak verilen eğitimler:

  • Elektrik-elektronik teknolojisi,
  • Elektronik haberleşme,
  • Savaş-beden eğitimi,
  • Gemicilik eğitimi ve askeri eğitim
  • İleri seviye makine mühendisliği

Bu eğitimlere bağlı olarak radar (harekat), denizaltı savunma araçları (sonar), elektrik, elektronik (harekat, silah, makine), makine, telsiz (bilgi teknolojileri), porsun gibi branşlar da mevcuttur.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna Nasıl Girilir?

Bu okula girebilmek için ÖSYM’nin belirlediği sınav tarihlerini takip etmesi gerekmektedir. ÖSYM başkanlığındaki MSÜ sınavında belirlenen puanı geçen öğrenciler, Deniz Astsubay MYO’ ya girebilmektedir. Bu okula girebilmek için sınav başarı puanının haricinde önemli olan diğer koşulların da bilinmesi gerekmektedir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunun Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Eğitim ve öğretim süresi ön lisans düzeyinde 2 yıl boyunca sürmekte olup öğrencilerin ihtiyaçları bizzat devlet tarafınca karşılanmaktadır. Ayrıca, eğitimlerini başarı ile noktalayan öğrencilere, astsubay diplomasının yanı sıra, okumuş oldukları bölüme yönelik ön lisans düzeyinde bir diploma verilmektedir.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezunları Ne İş Yapar?

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunu deniz astsubayları; Türk Deniz Kuvvetlerinin denizaltıları, uçakları, su üstü gemileri, helikopterleri, Sualtı Taarruz (SAT) / Sualtı Savunma (SAS), deniz piyade, deniz istihkâm ve diğer kıyı birliklerinde başarılı bir şekilde görev yapmaktadırlar. Ayrıca, Deniz Astsubayı olarak okullarından mezun olan öğrenciler, kariyerlerinin ilerleyen yıllarında İngilizce ya da diğer yabancı dil seviyelerine göre Askeri Ataşelik ve NATO kadrolarında da görev yapabilmektedirler.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu ve Yurtdışı İmkanı

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda geleceğin astsubay adaylarına sene içerisinde verilen akademik eğitimlere ek olarak çağdaş ve ileri seviye donanma eğitimleri verilmektedir. Ayrıca bu eğitimler süresince denizi ve denizciliği tüm ince ayrıntılarıyla öğrenerek yurt içi ve yurt dışı limanlarda ülkemizi ve dünyayı tanıma imkânı sağlanmaktadır.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na Girmek İçin Belirleyici Şartlar

Öğrencinin Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu bünyesine katılabilmesi için MSÜ sınavlarına girmesi gerekmektedir. Öğrencinin sınavdaki başarısının yanı sıra kimlik yaşı da bu okula girmek için önemli bir faktördür. 20 yaşını geçen öğrenciler, bu okula alınmamaktadır. Bunlara ek olarak, toplum tarafından uygun görülmeyen işlerde çalışmamış olmak, özel hayatında ahlaklı bir kişiliğe sahip olmak, bu okula girebilmek ve daha sonrasında denizci astsubay olabilmek için gereken şartlardandır.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Göreve yeni başlayan astsubaylar 5500 ile 6000₺ arasında maaş almaktadır. Ancak aylık olarak verilen maaş miktarı tecrübeler doğrultusunda artabilmektedir. Ayrıca yurt dışında çalışmakta olan Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu mezunları 10.000₺ ile 15.000₺ arasında maaş almaktadır. (2019 Verileridir.)

DAMYO – Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu
DAMYO – Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu

deniz astsubay meslek yüksek okulu puan,
deniz astsubay meslek yüksek okulu bölümleri,
deniz astsubay meslek yüksek okulu mezunları ne iş yapar,
karamürsel deniz astsubay meslek yüksek okulu,
msü deniz astsubay meslek yüksek okulu taban puanları,
deniz astsubay meslek yüksek okulu kaç yıl,
deniz astsubay meslek yüksek okulu dersleri,
deniz astsubay meslek yüksek okulu akademik takvim,
deniz astsubay meslek yüksek okulu nasıl girilir,
yalova deniz astsubay meslek yüksek okulu,
deniz astsubay meslek yüksek okulu adres,
deniz astsubay meslek yüksek okulu alım şartları,
deniz astsubay meslek yüksek okulu hangi bölümden alıyor,
altınova deniz astsubay meslek yüksek okulu,
deniz astsubay meslek yüksek okulu bayan alımı,
deniz astsubay meslek yüksek okulu başvuru,
deniz astsubay meslek yüksek okulu başvuru şartları,
msü deniz astsubay meslek yüksek okulu bölümleri,
deniz astsubay meslek yüksek okulu kayıt için gerekli belgeler,
savaşta barışta türk ordusu deniz astsubay meslek yüksek okulu,

CEYHAN Software & International Media Turkey / United Kingdom / United States of America Brazil / Sweden / Switzerland and all of Europe Moderatör CEO / CFO / CMO / CTO

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Deniz Harp Okulu – DHO

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.