1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

Araç Bakımı

Araç Bakımı
0

Araç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kullanmış olduğumuz araçlarımızın bakımını yaptırmak için sayısız nedenlerden dolayı servise götürmekteyiz. Servise götürme nedenlerinin başında hasar ve arıza bakımları bulunmaktadır. Bunun için araç bakımlarında nelerin önemli ve nelerin yapıldıklarını ele alalım.
Kullanmış olduğumuz aracımızın düzgün bir şekilde bize hizmet edebilmesi için bazı bakımlarının eksiksiz ve düzgün bir şekilde yapılması gerekir. İnsanlar nasıl hastalanıyorsa araçlarda belirli bir süre sonra hastalanmaya yani bazı arızalar çıkarmaya başlar.
Araç Bakımları Ne Zaman Yapılması Gerekir?
Kullanmış olduğumuz aracımız belirli bir kullanım süresi sonrasında bazı parçaları arıza açabilir. Ortaya çıkan arızalar can ve mal güvenliği açısından kötü riskler ortaya çıkarır. Araç üzerinde bulunan parçaların kullanım süresinden veya kullanım hatasından dolayı arıza yapar. Bu nedenle araçların bakımları günlük, haftalık, aylık, yıllık ve mevsimsel olarak düzgün bir şekilde yapılması gerekir.
Günlük Yapılması Gereken Bakımlar
Aracı kullanacak kişinin aracına binmeden önce lastikleri, akü, ışık ve uyarı sistemleri ile yakıt seviyesinin kontrolünü yapması gerekir. Araç bakımları şu şekilde kısaca açıklayabiliriz.
Araç ikaz lambalarını çalışıp çalışmadığı
Lastiklerin havasını kontrol etmek
Lastiklerin hasarlı olup olmadığını kontrol etmek
Fren ve hidrolik yağlarının kontrolü
Yakıt kontrolü
Radyatör suyunun kontrolü
Farların kontrolü
Motor yağının kontrol edilmesi
Direksiyon hidrolik yağının kontrol edilmesi
Olarak sıralayabiliriz.

Haftalık Araç Bakımı
Aracın günlük bakımından sonra haftalık olarak yapılacak bakımları genel olarak fren sistemleri, silecekler, havalandırma sistemlerinin çalışmalarını kontrol etmek gerekir. Bunlarda sırası ile şunlardır
Silecek lastiklerinin ve sileceklerin kontrolü
Cam suyunun kontrolü
Vantilatör kayışının gerginliğinin kontrolü
Havalı fren sisteminin bulunduğu araçlarda hava deposunda bulunan suyun tahliye edilmesi
Su tahliyesinin deliklerini kontrol etmek
Olarak sıralayabiliriz.

Aylık Olarak Yapılması Gereken Araç Bakımı

Araç içerisinin temizliği, emniyet kemerlerinin çalışması, jantların ve bijonların kontrolü, Araç yıkanması ve lastiklerin dişlerinin kontrolü yapılır.

Kışlık Araç Bakımı

Araçlarda yapılan diğer bakımların yanında kış sezonuna girmeden kışlık bakımlarının da yapılması gerekir. Kışlık bakımlarda en önemlisi kış lastiklerinin takılması, rot balans ayarlarının yapılması, Antfriz suyunun radyatöre konulması gibi olarak sıralanmaktadır. Kullanmış olduğumuz aracımızın bu bakımlarını yaptıktan sonra rahat bir şekilde kullanabiliriz. Can ve mal güvenliği açısından aracımızın bu bakımları çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir
araba neden çürür

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.