1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

Araba Neden Çürür?

Araba Neden Çürür?
0

Giderek zorlaşan hayat koşulları karşısında araba sahibi olmak artık neredeyse lüks sayılabilecek hale gelmiş durumdadır. Durum böyle olunca sahip olunan araç değeri durduğu yerde kendini katlamış bulunuyor. Araçlarda meydana gelebilecek hasar onarımı da yine aynı sebeplerle mümkün olduğunca kaçınmak istenilen harcamalar arasında yerini almış oldu. Bu harcamalar arasında engel olunabilecek ya da mümkün olduğunda ertelenebilecek birkaç tanesine göz atabiliriz.

Arabalardaki Çürüme Nedir?

Halk arasında arabalarda ‘çürüme’ olarak bilinen sorun aslında kaportadaki boyanın zaman içinde deformasyona uğrayarak hava ve nemin boya altındaki metalle temas etmesinin sonucu oluşan sorundur. Hava ve nem ile buluşan metal içeriden zarar görmeye başlar, bu da kaportanın çürümesine sebep olur. Nem oranının yüksek olduğu bölgelerde daha sık karşılaşılan bu sorun ikinci el araba pazarlarını bile etkiler. İkinci el araç almak isteyen biri, almak istediği aracın bütçesi oranında en sağlam şekilde olmasını tercih edecektir. Kaza hasarlı araçlar elendikten sonra araçta çürüme olup olmaması genellikle dikkat edilen en önemli unsurlardan biridir.

Araçlardaki Çürüme Engellenebilir mi?

Arabaların çürümesine genel olarak nemin sebep olduğunu söylemenin yanında bunu sadece bölgesel etkiyle sınırlandıramayız. Şöyle ki hava koşulları da açıkta kalan aracın üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Yağmur, kar, dolu, güneş gibi hava olayları açıkta duran aracın boyasına zarar verir. Deformasyona uğrayan boya yine nem ile metalin buluşmasına izin verir ve araçta çürüme başlar. Çürüme sorununa en çok müdahale edilebilecek nokta aracı dışarıda bırakmamaktır. Mümkünse kapalı bir otoparkta hava koşullarından arındırılmış bir şekilde muhafaza etmek temel çözümlerden biri. Bununla birlikte tabii ki her araç sahibi kapalı otoparka sahip değildir. Eğer aracınızı kapalı otoparka bırakamıyorsanız daha uygun olan bir diğer yöntem ise araç için uygun büyüklükte bir brandaya sahip olmak. Dışarıda duran aracınızı brandayla örtmek aracın yağmur, kar, güneş gibi koşullardan doğrudan etkilenmesini engelleyecektir.

İkincil olarak öneri ise aracınıza kısa aralıklarla pasta-cila yapmanız/yaptırmanızdır. Boyayı koruyabilmek demek alttaki metali koruyabilmek ve böylece çürümeyi engellemek demektir.

Bir sonraki madde arabanızı yıkadıktan sonra kurulama yöntemidir. Aracınızı yıkadıktan sonra mümkün olan her koşulda kapıları, kaputu ve bagaj içini kurutmak çürümeyi geciktirecektir.

Aracınız park halindeyken ya da bazen trafikte sürtmeler, dokunmalar sonucu küçük çizikler, sıyrıklar meydana gelir. Bunlar pek önemsenmeyen sorunlar olsa da buradan aşınan boya yine nem ve havanın metalle temasını sağlayacaktır. Baştan alınan küçük önlemler daha sonra büyük harcamalar yapmanın önüne geçecektir.

Kaportanın boya gibi bir koruyucusu olmasına rağmen çürüme yaşanabiliyor. Bununla birlikte aracın alt kısmında hiçbir koruyucu boyaya sahip olmayan bir aksam mevcut. Tamamen açıkta bulunan bu metal kısımda oluşan çürüme saca zarar vererek istenmeyecek masraflarla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Düzenli aralıklarla alt aksamı kontrol etmek her zaman faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.