1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

Araba Nasıl Yıkanır?

Araba Nasıl Yıkanır?
0

Çeşitli sebeplerden dolayı kirlenen arabalar su, araba temizleyici şampuan veya oto ilaç yardımıyla yıkanır. Arabanın temiz olması için detaylı bir temizlik gerekir. Detaylı bir temizlik için bazı yöntemler vardır.

Araba Nasıl Yıkanır?

-Aracınızı en başta çok kirlenmeden yıkamaya özen gösterin.
-İlk önce arabanın paspaslarını çıkarın. Eğer aracın içinde pet şişe, kağıt, sigara kutusu gibi çöpler varsa onlar çıkartın.
-Daha sonra kompresör yardımıyla tozların dışarı çıkması için otonuzun içine hava tutunuz. İçinde ki tozlar çıktından sonra elektrikli süpürge ile önce koltuklar daha sonra döşemeleri süpürge ile çekiniz.
İçi temizlendikten sonra sıra arabanın dışına geçiniz. Su tabancası ile önce tozların ve kirinin gitmesi için arabaya su tutunuz. Şampuan ya da oto ilacını eşit şekilde sürünüz. Sonra fırça ve sünger yardımıyla iyice ovalayınız. Tekrar su tabancası ile arabanızı temizleyiniz.
-Su tabancasını tutarken tavandan başlayıp aşağı doğru yıkayınız.
-En son bez ile kurulayınız.

Püf Noktaları

-Kaliteli bir araba şampuanı ya da ilacı kullanınız.
-Çok kirli arabalar sünger ile temizlenmesi çok zordur. Fırça kullanınız.
-Arabanın jantları için özel ilaçlar vardır. Bu ilaçları kullanın.
-Lastik paspasları köpük ile fırçaladıktan sonra bol suyla temizleyiniz.
-Halı paspaslar eğer çok kirli değilse fırça ile temizlenir.
-Arabanın ön camın da ya da tampona yapışan sinekler için kimyasal ilaçlar kullanınız.
-İç temizlik için çeşitli kimyasal ilaçlar vardır. Arabanın gövde ve plastik kısımları parlatıcı yardımıyla temizlenebilir. Temiz bir yıkama için su tabancası ile kapı araları bagaj arasına su tutulmalıdır. Ayrıca lastiklerin çevresi, jantların içerisini de dikkatlice temizlenmelidir.

Su tabancası ya da hortum dikkatli kullanılmalıdır. Fazla yakın kullanılırsa arabanın çizilmesine veya boyanın kalkmasına sebep olabilir. Aynı zamanda çok uzaktan tutulursa kirli arabalar yeterince temizlenmez. Kuş pislikleri gibi boyaya zarar veren maddeler de temizlenirken dikkat etmek gerekir. En önemli noktalardan biri arabanızı gölgede yıkamalısınız. Çünkü güneş ışığı arabayı kurutarak lekelenmelere sebep olabilir. Kurulama işini de güneş görmeyen bir yerde yapmalısınız. Özellikle siyah arabalar güneşte çok çabuk lekelenme yapar. Bu da arabanızı tekrar yıkamanıza sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.