1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

Araba Nasıl Yapılır ?

Araba Nasıl Yapılır ?
0

Araba üretimi, tüm ülkelerin maddi olarak gelir sağladıkların önemli kalemlerin arasından yer almaktadır. Bir ülkenin ekonomisi ile ilgili turizm, tarım, endüstriyel gibi birçok faaliyetlerde bulunulmaktadır. Ülkeler endüstriyel açıdan birbirleriyle rekabet içinde üretimler yapmaktadır. Bu üretimler için bazı araştırmalarda bulunulmaktadır. Bunlardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

Üretim İçin Nelere Dikkat Edilmedir?

Parça maliyet bedeli belirlenmesi

Ucuz üretim için işgücü en taban fiyatta temin edilmesi

Arsa maliyet bedelinin düşük tutulması

Temin edilecek parçaların yakınlığı

Devletlerin uyguladığı vergi dilimleri kontrolü

Araba üretimi yapan ülkelerin yukarıda sıralandığı gibi bazı faktörleri dikkate almaktadır. Araba üretimi için belirli bir organizasyon oluşması ve ekip kurulması gerekmektedir. Bunun için işgücü ile ilgili bireylerin bir çatı altında bir araya getirilmektedir. Araba üretim için motor, kasa, emniyet, konfor gibi birden fazla özellik bir araya getirilmektedir. Araba üretimi yapım aşaması bittikten sonra, izin gibi denetimlerden geçmektedir. İnsan ömrü söz konusu olduğu için testlerden geçemeyen araçların onay izni çıkmamaktadır. Arabalar bir yakıt çalıştığı için, belirli bir emisyon ölçümlerinden geçerli izni alması gerekmektedir.

Araba Üretimi

Araba üretim yapan ülkelere bakıldığında, diğer üretim yapmayan ülkelerle karşılaştırıldığında refah düzeyi yüksek olduğu gözükmektedir. Araba üretimi o ülkedeki teknoloji düzeyi ve işgücü ile bağlantılı yürütülmektedir. Araba üretimi yapmak ile bazı işlemler bitmemektedir. O araç ile ilgili parça temini de çok önemlidir.

Araba Üretiminden Sonra Neler Yapılmaktadır?

Yedek parça temini

Servis ağı

Bakım ile ilgili sarf malzeme

İlgili marka için yeterli reklam

Test aşamaları

Rekabet için koşulların ortaya konulması

Araba üretimi için bazı parça maliyetlerin düşük tutulması ve kaliteli olması çok önemlidir. Rekabet piyasasında yer alan markalar, kişiler tarafından olumlu özellikleri daha fazla olması gerekmektedir. Araba üretim maliyetleri yüksek oranlarda olduğu için, devlet teşvik ve gerekli alt yapı oluşturmasında önemli rol oynamaktadır. Üretim aşamasında başarılı geçen arabaların hedef kitle belirlenmesi de çok önemlidir. Bir marka araba ürettikten sonra maddi geliri, düşük orta ve yüksek olan bütçeli kişiler için farklı modeller çıkartması da çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.