1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

Araba Nasıl Temiz Tutulur ?

Araba Nasıl Temiz Tutulur ?
0

Sürekli bir ihtiyaç olan ve kullanılan arabalar kar, çamur, toz vb. gibi nedenlerden dolayı kirlenir. Ya da döşemesine dökülen çeşitli sıvılardan dolayı kirlenebilir. Arabayı temiz tutmanın farklı yolları vardır. İlk önce belirli aralıklarla iç ve dış temizliğini yaptırmalısınız. Bu temizliği oto yıkamalarında yaptırabileceğiniz gibi imkanınız varsa kendiniz de yapabilirsiniz. Diğer yöntemler için de şunları söyleyebiliriz.

Arabayı Temiz Tutmanın Yolları

-Bildiğiniz daha önce memnun kaldığınız bir oto yıkamaya götürün.
-Arabanın içinde küçük de olsa asla çikolata paketi ya da pet şişe gibi çöpler bırakmayın.
-Mümkün olduğunca arabanızı kapalı garajlara veya üstü kapalı yerlere koyunuz.
-Arabanın içinde mecbur kalmadıkça yiyip içmeyin.
-Sigara tütün gibi kalıcı koku ve iz bırakacak maddeler kullanmayın. Arabanıza binen kişilerden de kullanmamalarını rica edin.
-Çamurlu ya da çok pis ayakkabılar ile arabanın içine binmeyiniz. O anda ayakkabılarınızı temizleme şansınız varsa temizleyin öyle binin.
-Aracınızı havalandırın.

Araba İç-Dış Temizliği Nasıl Yapılır?

-Piyasa da bulunan kaliteli bir araba temizleyici şampuan alın. Oto yıkamaya gittiğiniz de aldığınız şampuanı kullanmalarını söyleyin.
-Çok pis çamurlu değilse arabanıza oto yıkama da sadece sünger ve ilaçla yıkatmalısınız. Arabanızı fırçalatmayın.
-Arabanızın içinde sürekli en az 3 adet yumuşak bez bulundurun. Cam ve kaporta beziniz ayrı olsun. Asla cam bezini kaportaya ya da kaporta bezini cam da kullanmayınız.
-Anında müdahale edin. Özellikle kuş pisliklerinde ya da çamurlu havalardan sonra arabanızı çok bekletmeden ya yıkatın ya da kendiniz yıkatın.
-Arabanın içine süt, yoğurt veya yağlı maddeler temas ettiğinde döşeme ve koltukları hemen temizlemeniz gerekir. Çünkü süt yoğurt vb. ürünler eğer hemen temizlenmezse arabada koku ve leke bırakır. Onun için kimyasal maddeler ile temizlenmesi gerekir.
-Koltuk ve döşemeler için oto kuaförler mevcuttur. İlk işlem arabanın içindeki koltuklar sökülür. Döşemeler, koltuklar, tavan ve direkler önce ilaçla sonra şampuanla temizlenir. Eski modeller araçlar için sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca arabalar yıllık bakımları sonrasında da ister istemez kirlenir. Servisten sonra motor ve çevresi nemli bir bezle silinerek temizlenmelidir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.