1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

Araba Nasıl Kaçırılır?

Araba Nasıl Kaçırılır?
0

Araç kaçırmak yıllardan beri yapılan eğlenceli ve bir yandan da heyecan verici olan bir olaydır. Araba kaçırmak bazen kolay gibi gözükse de aslında bir o kadar da zor ve meşakkatli bir iştir. Birçok kuralı vardır.

Ehliyet Almak

Yasal olarak bir Türkiye cumhuriyeti Ehliyetine sahip olmamanız sizi ele verebilir. Yoksa evdeki aracı kaçırdıktan sonra bir çevirmeye girmeniz durumunda ceza durumu ile karşı karşıya kalmazsınız. Ve başka insanlarında hayatını tehlikeye atmamış olursunuz. Bu iki söylenilen şeyin olması durumunda zor durumda kalabilirsiniz.

Evden Anahtarı Kaçırmak

Diyelim ki yasal olarak bir Türkiye Cumhuriyeti ehliyetine sahipseniz evden artık anahtar kaçırma aşamasına gelmişsiniz demektir. Gece yarısını bekleyin gece yarıları bu işlemi yapabilmek için en güzel zamanlardır. Herkes yatmış olur ve anahtarın olduğu odaya sessiz bir şekilde girersiniz ve anahtarı olduğu yerden yine sessiz bir şekilde alırsınız. Anahtarı kimseyi uyandırmadan alabildiyseniz bu aşamayı da başarılı bir şekilde geçmişsiniz demektir.

Evden Gizlice Çıkmak

Anahtarı aldınız şimdi ise üçüncü aşamaya geldik. Yine sessiz bir şekilde üstümüzü giyelim ve evin anahtarını almayı unutmayalım aksi taktirde dışarda kalırız. Sessizce evden çıkıp aracın olduğu yere varalım. Aracı çalıştırıp gezmeye başlamak: Buradan sonrası kolay bir iştir. Aracı çalıştırır ve gezmenize bakarsınız. Fakat araç kaçırmaya çalışırken yapılan hatalar da vardır. Bu hatalar sizi hem ele verir hem de kazaya sebebiyet verebilir.

1) Reşit Olmadan Araç Kullanmak

Bazılarımız reşit olmadan araç sürmeyi öğreniriz. Bu anormal bir şey değildir. Fakat boş arsalarda öğrendiysek ama her ne kadar aracı bir şekilde kullanabilsek de reşit olmadan araç kullanmak kan kaynaması sebebiyle pekte güvenilir bir iş değildir. Kazaya sebebiyet verebilir.

2) Araç Kullanırken Artistik Hareketler Yapmaya Çalışmak: Bu tarz durumlar hem başkalarının hem de kendinizin hayatını tehlikeye atmanıza sebep olur. Üzücü bir durumdur bu tarz kişiliğe sahip olan insanlar hayatta hiçbir yere gelebilecek insanlar değildir. Kendi hayatını düşünmüyorsa başkalarının hayatını düşünmelidir.

3) Hızlı Araç Kullanmak: Şehir içinde kullanacaksanız şehir içinde verilen hız limitlerine kesin ve net bir şekilde uymanız gerekir. Aksi durumda kazaya sebep olur.

Peki, Neden Araçları Kaçırmamalıyız?

Araç kaçırmak eğlenceli bir aktivite olsa da baya bir riske sahip olan bir aktivitedir. Varsayım Bir gün aracı gizlice evden kaçırdınız ve çok eğleniyorsunuz geziyorsunuz. Arkadaşlarınız yanında daha ne isteyebilirsiniz ki? Bir anda bir kazaya karışıyorsunuz aracınız hurdaya çıkıyor sevdiğiniz bir yakınınızı kaybediyorsunuz. Ayrıca karşı ailenin aracından da bir aile ferdi ölüyor. Aileniz bunu öğrendiğinde veya da en önemlisi bu vicdan azabı ile nasıl yaşayacaksınız? Ehliyetinizi ve aracınızı almadan veya da araç sahibinden izin almadan o aracı kullanmayın. Hem bir sorun çıkarsa vicdan azabı çekmezsiniz. Veya araç sahibinden azar yemezsiniz çünkü böyle bir durum vicdan azabınız bir ise bir anda bu durumu ona çıkarır üzücüdür. Her ne kadar da burada bu taktikler yazsa da kullanmamalısınız.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.