1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

Araba Nasıl Cilalanır ?

Araba Nasıl Cilalanır ?
0

Günümüzde tüm araçların parlatılması ve temiz olması herkes istemektedir. Bu yüzden cilanın ne kadar önemli olduğu hususunda çok büyük önemi vardır. Cila arabaya pasta işlemi yapıldıktan sonra aracın üzerinde bulunan pürüzleri yok etmeye aracın mat rengini daha da parlak hale getirme amaçlı yapılan iş ve işlemlere cila ismi verilmektedir. Pastanın araba üzerindeki etkilerini en aza indirmek için cila işlemi de yapılmak zorundadır. Bu işlemler oldukça kolay ve ekonomik olmakla birlikte aracın boyası üzerinde çok önemli etkiler bırakmaktadır.

Araba Nasıl Cilalanır?

Arabanın üzerindeki çizikler ve matlaşmış yerlerin parlatılması hususunda pasta ve cilanın önemi herkesçe artık bilinmektedir. Ancak pasta ve cila işlemleri yapılırken bazı konularda dikkat etmek gerekir. Pasta ve cila yapılmadan önce araba kirli bir yüzeyden arındırılmak zorundadır. Bunun için aracın güzel ve etkili bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Daha sonra aracın pasta cila yapılacak yerleri su ve kil yardımı ile ayrıntılı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Sonrasında aracın yüzeyi tekrardan yıkacak ve kurulanması gerekecektir. Araca pasta ve cila yapılmadan önce aracı gölge ve serin bir noktaya almak da bu işlem için çok büyük önem arz etmektedir.

Daha sonra aracın bazı bölgelerine yavaş yavaş pasta ve cila sürülmeye başlanır. Pasta yedirilen bölgelere makine yardımı ile bastırılarak pastanın araç üzerinde iyice yayılmasını sağlamak gerekmektedir. Pasta aracın her bölgesine eşit bir şekilde yayıldıktan sonra kuru bir bez ile aracın üstünde kalan pasta artıklarının temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonra yumuşak bir bez ile araba üzerine cilalama işlemi başlayacaktır. Aynı şekilde pasta işleminde uygulandığı gibi cila işlemini de araba her bölgesine yavaş yavaş sürülerek aracın daha çok parlaması işlemine katkıda bulunulacaktır.

Cila Ne Sıklıkla Tekrarlanmalıdır?

En çok merak edilen bir konu ise araca uygulanan cilanın ne kadar etkili olduğu hususundadır. Cilanın etkisi yani aracı ne kadar parlak ve ışıltılı hale getirdiğimiz araba en fazla 2 veya 3 ay sonra güneş ışığı yağmur çamur veya fırtına nedeni ile etkisini kaybedecektir. Pasta ve cila işlemi araçların boyaları inceltir. O yüzden çok fazla sık aralıklarla cila işlemi yapmakta sakıncalı bir durumdur.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.