1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

Araba Nasıl Alınır Noter?

Araba Nasıl Alınır Noter?
0

Noter, araba alım ve satım işlemlerinin resmileştirildiği bir kurumdur. Ayrıca noterde yapılan işlemlerden bazıları evlilik sözleşmesi, miras taksimi, kira sözleşmesi, vekaletname, şirket sözleşmeleri vb. Noterler yalnızca hafta içi çalışıyorlardı fakat artık yeni düzenlemeyle birlikte cumartesi günlerinde de nöbetçi noterler çalışmaktadır.

Notere Gitmeden Önce

Alıcı kişi almaya karar verdiği arabanın sahibi ile birlikte randevu almadan notere gidebilmektedir. Notere giderken alıcı ve satıcı kişinin nüfus kimlikleri ile arabanın ruhsatı yanlarında bulunmalıdır. Eğer işlemleri, taraflardan birisi vekalet ile gerçekleştirecek ise vekaletname de yanlarında bulunmalıdır. Ayrıca arabaya ait ödenmemiş vergi borcu ve trafik cezası bulunması durumunda devir yapılamamaktadır. Notere gitmeden önce arabaya ait borçların ödenmesi ve taraflar arasında alacak verecek olmaması gerekmektedir. Böylelikle fiyat konusunda da mutabık kalındıysa işlemler daha hızlı yapılacaktır.

Noter

Notere gidildiğinde öncelikle sıra numarası alınır. ​​​​​​İşlem sırası geldiğinde sıra numarası ile çağrı yapılan görevlinin yanına gidilir. Kimlikler ve ruhsat verilerek işlemler başlatılır. Satılan arabanın fiyatı ile ilgili taraflardan beyanları istenir. Alıcı ve satıcıya teslim edilmek üzere düzenlenen noter satış sözleşmesi düzenlendikten sonra ıslak imzalar atılır. İmzalardan önce noter görevlisi, alıcı ve satıcı kişiler arasında alacak verecek olup olmadığını teyit eder.

Arabanın plakası değişecek ise alıcının beyanına istinaden evraklar buna uygun olarak düzenlenir. Plaka değişecek ise yeni plakanın basılması için gerekli evrak alıcıya teslim edilir. Hazırlanan evraklar onaylanması için başkatibe götürülür. Başkatip evrakları kontrol ettikten sonra imzalar. Aynı zamanda başka bir noter çalışanı yeni ruhsatı düzenleyerek alıcıya teslim eder. İşlemler tamamlandığında alıcı kişi tarafından vezneye gidilerek noter masraflarının karşılığı olan belirli tutardaki ücretin ödemesi yapılır. Alınan makbuz ile birlikte noter süreçleri tamamlanmış olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular
​​​
Noterde yapılacak olan alım satım işlemleri tamamlanmadan önce alıcı kişinin ödemeyi almış olması gerekmektedir. Havale veya eft ile ödeme yapılmış ise para hesaba yansımadan sözleşme imzalanmamalıdır. Araba için görülebilmesi zor olsa da motor numarası ve ön camın sol altında yazan şasi numaralarının ruhsatta yazan ile birebir aynı olduğu kontrol edilmelidir. Sözleşme detayları dikkatlice okunmalıdır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.