1. Anasayfa
  2. AskerOL Blog

Araba Nasıl Açılır?

Araba Nasıl Açılır?
0

Kilitli olan aracınızın kapısını açmak için bir profesyonel birinden yardım istediğinizde aracınızın kilidini açmak için oldukça maliyetli bir teklifle karşılaşma olasılığınız vardır. Otomatik, manuel, hatta bagaj kilitlerini bile kolay ve ücretsiz yöntemler ile açmak mümkündür. Arabanızın anahtarlarını geri almak için camı kırmaya başvurmayın.

1 – Elektrik veya Otomatik Kilitleri Kırma

Hiçbir şeye zararınız olmadan tamamen otomatik kilitlerle bir araca girmek için kullanılmakta olan en kolay yöntem, kapıda bir boşluk yaratmak ve kilit tuşuna basmak için uzunca bir aparat kullanmaktır. Bunun dışında ihtiyacınız olabilecek diğer bir şey ise düz ve plastik olacak şekilde bir adet kamadır. Tel aparatı, arabanın anteni ya da düzleştirilmiş tel askılardan elde edebilirsiniz. Askı, pencere kenarında yer etmek için ince bir materyal de olsa haliyle zorlanabilir. Bu yüzden, askı telini kilitli aracınızın kapısının camına kolayca girmesi için düzleştirerek kullanabilirsiniz.

Kapıyı Açın

Kapının üst tarafı ile araç arasındaki boşluk kısmına bir kapı durdurucu veya benzer kama benzeri bir materyal yerleştirip sıkı bir şekilde elinizin topuk bölümünü kullanarak kapı/araba alanı içine doğru kamaya hafif bir şekilde baskı uygulayın. Aracın boyasına zarar vermek hususunda kuşkularınız var ise, yapacağınız işleme başlamadan önce boyayı koruma maksatlı olarak için kullandığınız kamanın üzerini bez veya bir çeşit keçeli yüzeyle kaplamakta fayda vardır.

Çubuğu Takın

Sıkışmış olan kama, kapı ve araba gövdesi arasında boş bir alan yaratacaktır. Bu boşluğa çubuğu yerleştirin. Yerleştirdiğiniz çubuğu kilit düğmesine doğru yönlendirmeniz gerekiyor.

Tuşa Basın ve Kilidi Açın

Yerleştirdiğiniz çubuğunuzla düğmeye sıkı bir şekilde basın. Bu işlem, amacınıza ulaşmak için birkaç deneme boyunca sürebilir, fakat yalnızca bir defa tuşa basarsanız aracınızın kapısını açıp anahtarları elde edebilirsiniz.

2 -Kement Bir Ceket Askısı İle Kilit Yöntemiyle Manuel Kilitleri Kırma

Manuel bir araca sahip iseniz, otomatik araçlara göre daha fazla teknik işlem yapmak zorunda oluyorsunuz. Oluşturmakta olduğunuz alanı gözden geçirip aynı yöntemleri takip edin, fakat daha sonrasında aracınızın kilidini açabilmek için aparatı dikkatli bir şekilde yukarıya doğru çekmeniz gerekiyor.

Bir ilmik gibi, kilit pin baş üstünde yerleşim sağlayıp aracın kilidini açabilmek için yukarıya doğru çekmeniz gerekiyor. Bunun için birkaç deneme fazla yapmanız gerekiyor.

İnce Bir Jim Kullanarak Yapmaya Çalışın

İnce jimler, araç açıcı özelliğe sahiptir. Genellikle manuel kilitli kapıları açabilmek için polis memurlarına verilir. Kullanımı, kapının cam kısmında bulunmakta olan lastiğin arasında açılan boşluk kısmından girme usulü ile çalışır.

Bu aleti bir kıyafet askısını düzleştirerek kendinizin bile oluşturabilmeniz mümkün. Bu usulün otomatik pencere ve otomatik kilitli araçlar için önerilmediğini unutmamakta fayda vardır. Bu tür otomatik araçların kapılarında bir sürü karışık kablo bulunuyor ve bu işlemler sırasında zarar görme ihtimalleri bulunuyor.

Yolcu Yan Kapısını Seç

Kilitli bir aracın kapısını açmak için sürücü değil yolcu tarafındaki kapıyı tercih etmeniz gerekir. Genel olarak sürücü kısmındaki kapıdan daha az kablo ve mekanizma vardır, bu sayede içeri girmenin daha kolay bir yolu yolcu kapısıdır.

İlginizi Çekebilir
araç bakımı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.