5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı /SİVAS
0

ULAŞIM BİLGİLERİ:

 • Kara Yolu: 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Sivas’ta bulunmaktadır. Sivas otogarına her il ve ilçeden kara yolu ile ulaşım mevcuttur. 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı; şehir merkezine 1 km, otobüs terminaline 3 km mesafededir. Otobüs terminalinden il merkezine, belediye ve özel halk otobüs seferleri veya taksi ile ulaşım mevcuttur.

Otogar Tel.No.: 0 346 226 15 90

 • Demir Yolu: Sivas-İstanbul, Sivas-Ankara, Sivas-Samsun, Sivas-Kars, Sivas-Nusaybin, Sivas-Diyarbakır güzergâhlarında trenle ulaşım mevcuttur. Sivas tren istasyonu il merkezine 2 km mesafede olup, belediye ve özel halk otobüs seferleri veya taksi ile ulaşımı sağlanmaktadır.

İstasyon Tel.No.: 0 346 221 10 91

 • Hava Yolu: Nuri DERMİRAĞ Havalimanı, şehir merkezine 20 km mesafededir. Ulaşım HAVAŞ otobüsleri ve taksi ile sağlanmaktadır.

Havalimanı Tel.No.: 0 346 223 15 17

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

 • Açık Adresi : 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı
  Yüceyurt Mah. Rahmi Günay Cad. No:9 Sivas
 • Telefon No.          : 0 346 221 25 75 / 224 69 19
 • Belgegeçer No.    : 0 346 225 39 15

SUNULAN İMKÂNLAR:

Bankamatik ve PTT Bilgileri: Kışla içerisinde erbaş/erlerin aileleri ile görüşmelerini sağlamak maksadıyla yeterli sayıda ankesör telefon mevcuttur. Yanında kamera özelliği olmayan tuşlu telefon getiren personel için de kısıtlı hat satış firmaları mevcuttur. Kargo işlemleri içinde haftanın belirli günlerinde Mobil PTT Kargo aracı kışlada hizmet vermektedir. Kışlada ayrıca bir adet bankamatik mevcuttur.

 • Sosyal Tesisler: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin kantin ihtiyaçlarını (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) sağlamak maksadıyla yeterli sayıda kantin şubesi mevcuttur. İstirahat sürelerinde dinlenebilecekleri yeterli genişlikte erbaş ve er gazinoları bulunmaktadır.
 • Sağlık Tesisleri: Kayıt kabul işlemlerinde ve diğer zamanlarda erbaş ve erlerin sağlık ile sorunları ile sağlık konusunda bilgilendirmelerini sağlamak maksadıyla 1’inci Basamak Muayene Merkezinde tedavi ve bilgilendirme faaliyetleri yapılmaktadır. Sivas şehir merkezinde ise Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Devlet Hastanesi ve Sivas Numune Hastanesi’nde sağlıkla ilgili muayene ve tedavi imkânları mevcuttur.
 • Rehberlik ve Danışma Merkezi: Personelin sorunlarına daha kolay çözüm bulunabilmesi maksadıyla, kışla içerisinde bulunan Rehberlik ve Danışma Merkezlerindeki uzman personel ile görüşülebilir.
 • Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Temel eğitimi müteakip yemin töreni (genellikle Cuma günü) icra edilmektedir. Yemin törenine aile fertleri davet edilmektedir. Yemin töreni tarihleri personele bildirilmektedir. Burada bulunulan süre zarfında hafta içerisinde her saat, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde mevsim şartları göz önünde bulundurularak belirlenecek saatlerde ziyaretçilerle nizamiye karakolunda bulunan ziyaretçi görüşme yerlerinde görüşme yapılmaktadır.
 • Spor Tesisleri: Erbaş ve erlerin istirahat ve hafta sonu izin sürelerinde istifade edebileceği hoşça vakit geçirebileceği yeterli sayıda kolaylık tesisleri ve spor tesisleri bulunmaktadır.

DİĞER BİLGİLER:

 • Şehir Bilgileri: Sivas

Genel Bilgiler:

Yüzölçümü : 28.619 km²

Nüfus : 635.889

İl Trafik Nu. : 58

Sivas, İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer alan, Anadolu’daki tarihi İpek Yolu güzergâhının kesiştiği bir yerde konumlanmış ve ünlü Kral Yolunun da geçtiği büyük bir ilimizdir. Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile turistlere ilginç tatil olanakları sunmaktadır.

İlçeler:

Sivas ilinin ilçeleri; Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Geremek, Gölova, Gürün, Hafik, İmralı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara’dır.

Coğrafya:

İç Anadolu’nun yüksek platoları üzerinde başlayan ve doğuya doğru yükselen il alanı; kuzey, doğu ve güneydoğuda dağlık ve sarp bir kesimle son bulmaktadır. Ortalama yükselti 1.000 metrenin üzerindedir. İlde, Kuzey Anadolu sıradağlarının uzantısı olan Köse Dağları, Torosların kuzey kollarından Tecer Dağları ve İncebel Dağları, Akdağlar, Yama Dağı yer almaktadır. Uzunyayla ve Meraküm platoları, ayrıca Kızılırmak, Kelkit, Çaltı vadileri önemli coğrafi oluşumlardır. Önemli akarsuları Kızılırmak, Kelkit Çayı, Tozanlı Çayı, Çaltı Çayı ve Tohma Çayı’dır.

Sivas ilinin büyük bir kesimi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve karlı geçen karasal İç Anadolu ikliminin etkisinde kalmaktadır. Fakat kuzeyde Karadeniz, doğuda Doğu Anadolu yüksek bölge ikliminin etkileri bulunmaktadır.

Tarihçe:

Yazılı kaynaklara göre, MÖ 2.000 başlarında Hititler döneminde önemli yerleşim yeri olmuştur. Daha sonra Frig, Lidya, Asur, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, İlhanlı, Eretna ve Osmanlı hâkimiyetlerini yaşamıştır.

4 Eylül 1919’da Ulu Önder Atatürk’ün başkanlığında toplanan Sivas Kongresi’nde önemli kararlar alınarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmış ve Sivas Şehri Türk tarihinde büyük önem kazanmıştır.

Diğer Bilgiler:

Kayıt kabul esnasında aceme erlere tüm istihkakları (elbise, don, fanila, pijama, çorap, havlu, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş macunu, diş fırçası, traş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmektedir. Verilen eğitim kıyafetleri ve botlar bizzat kendileri tarafından denenmekte, uygun olmayanlar yerinde değiştirilmektedir.

Berber ve terzi ihtiyacınız için kışlada gereken her türlü tedbir alınmıştır.

Kayıt kabul merkezimiz Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt kabul merkezine ne zaman gelirse gerekli bütün işlemler bitirilmektedir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmek ve askerliğin ilk gününe zinde başlayabilmeleri için geç saatlere kalmamaları hatırlatılmaktadır. Kışlaya ilk gelindiğinde törenle karşılanmakta, yemin töreni ile uğurlanmaktadır.

Kayıt kabul işlemleri için gerekli belgelere ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyaç olacaktır. Bu belgeler olmadan kayıt işlemleri yapılmayacağından belgelerin muhafaza edilmesi hatırlatılmaktadır.

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek gibi benzeri maddeler getirilmemelidir.

Kışlada kamera özelliği olmayan tuşlu telefon ve kısıtlı hat (Askercell) kullanılmasına müsaade edilmektedir. Akıllı telefon ve kısıtlı olmayan hat (Turkcell, Vodofon,Türk Telekom) getirilmemelidir. Kısıtlı hat ( Askercell) ihtiyacınızı gelmeden önce Vodofon ve Turkcell bayilerinden veya kışla girişinde kurulan satış noktalarından temin edebilirsiniz.

CEYHAN Software & International Media Turkey / United Kingdom / United States of America Brazil / Sweden / Switzerland and all of Europe Moderatör CEO / CFO / CMO / CTO

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.