1. Anasayfa
 2. Askeri Birlikler

1’İNCİ KOMANDO EĞİTİM TUGAY KOMUTANLIĞI MANİSA

1’İNCİ KOMANDO EĞİTİM TUGAY KOMUTANLIĞI MANİSA

1’İNCİ KOMANDO EĞİTİM TUGAY KOMUTANLIĞI MANİSA
1inci Komando Eğitim Tugay Komutanlığı Manisa
0

1. ULAŞIM BİLGİLERİ

 • Kara Yolu: 1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanlığı Manisa’da konuşludur. Manisa otogarına her il ve ilçeden kara yolu ile ulaşım mevcuttur. Otogardan merkeze belediye otobüs seferleri veya taksi ile ulaşım mevcuttur. İzmir otogarından Manisa otogara her 20 dakikada bir otobüs hareket etmektedir.

Otogar Tel.No.: 0 236 231 15 04

 • Demir Yolu: Manisa-Ankara, Manisa-İstanbul, Manisa-İzmir, Manisa-Uşak, Manisa-Afyon, Manisa-Konya, Manisa-Adana güzergâhlarında trenle ulaşım mevcuttur.

İstasyon Tel.No.: 0 236 231 16 96

 • Hava Yolu: Manisa ilinde havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havaalanı İzmir Adnan Menderes Havaalanı Manisa şehir merkezine uzaklığı 54 km’dir. Havalimanından Manisa’ya Havaş seferleri bulunmaktadır.

Havaalanı Tel.No.: 0 232 455 00 00

2. İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Açık Adresi      :         1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanlığı
  Yunusemre/Manisa
 • Telefon Nu.      :         0 236 231 46 33-34 – 231 67 50 – 231 13 64
 • Belgegeçer Nu.:         0 236 231 69 99

3. SUNULAN İMKÂNLAR

 • Banka, Bankamatik ve PTT Bilgileri: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin banka işlemlerini kolaylaştırmak için bankamatik ve posta işlemlerinde kullanmak üzere PTT şubesi bulunmaktadır.

 • Sosyal Tesisler: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin kantin ihtiyaçlarını (kişisel bakım, bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) sağlamak maksadıyla yeterli sayıda kantin şubesi mevcuttur. Erbaş ve erlerin yemek ihtiyaçlarını giderecek hazır yiyecek (fast food) ve pastane bulunmaktadır. Araştırma, kişisel gelişim ve güncel gelişmeleri yakınan takip etmesini sağlamak maksadıyla yeterli sayıda gerekli emniyet tedbirleri alınmış internet bilgisayarları ile istirahat sürelerinde dinlenebilecekleri yeterli genişlikte erbaş er gazinoları ve oyun salonu bulunmaktadır.
 • Sağlık Tesisleri: Kayıt kabul işlemlerinde ve diğer zamanlarda erbaş ve erlerin sağlık ile sorunları ile sağlık konusunda bilgilendirmelerini sağlamak maksadıyla 1’inci Basamak Muayene Merkezinde tedavi ve bilgilendirme faaliyetleri yapılmaktadır.

ç.  Rehberlik ve Danışma Merkezi: Personelin sorunlarına daha kolay çözüm bulunabilmesi maksadıyla, kışla içerisinde bulunan Rehberlik ve Danışma Merkezlerindeki uzman personel ile görüşülebilir.

 • Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Temel eğitimi müteakip yemin töreni (genellikle Cuma günü) icra edilmektedir. Yemin törenine aile fertleri davet edilmektedir. Yemin töreni tarihleri personele bildirilmektedir. Burada bulunulan süre zarfında hafta içerisinde her saat, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde mevsim şartları göz önünde bulundurularak belirlenecek saatlerde ziyaretçilerle nizamiye karakolunda bulunan ziyaretçi görüşme yerlerinde görüşme yapılmaktadır. Birlik içerisinde Kurtuluş Savaşı Müzesi ve güncel kitapların bulunduğu ve ödünç kitap alabilecekleri kütüphane mevcuttur.

 • Spor Tesisleri: Erbaş ve erlerin istirahat ve hafta sonu izin sürelerinde istifade edebileceği hoşça vakit geçirebileceği yeterli sayıda kolaylık tesisleri ve spor tesisleri bulunmaktadır.

4. DİĞER BİLGİLER

 • Şehir Bilgileri:

Manisa

Genel Bilgiler:

Yüzölçümü : 13.810 km²

Nüfus : 1.450.616 (2020)

İl Trafik Nu. : 45

Manisa il toprakları tarıma elverişli olup, bu toprakların %46’sı orman ve makilerle kaplıdır. Manisa’da birçok çeşit sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Türkiye’de kurutmalık çekirdeksiz üzümün en çok yetiştiği yer Manisa’dır. Üzümün ana vatanı Manisa sayılmaktadır. Kültürel ve geleneksel çeşitli uygulamaları içeren baharın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz haftasında (21-24 Mart) kutlanan Mesir Macunu Festivali, Manisa’da 479 yıldır devam etmektedir.

Manisa sanayi bölgesi olarak da son derece gelişmiştir. En çok ihracat yapan iller arasında yer almaktadır. Elektronik sektörü, beyaz eşya, makine ve teçhizat imalatı, gıda ürünleri, içecek imalatı gibi birçok sektörde üretim yapılmaktadır.

İlçeler:

Manisa ilinin toplam 17 ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Şehzadeler, Turgutlu ve Yunusemre’dir. Manisa’nın 2 ilçesi merkez ilçedir (Şehzadeler ve Yunusemre).

Coğrafya:

Manisa, Batı Anadolu’nun denize kıyısı bulunmayan, fakat en yakın ilidir. Coğrafi bakımdan Ege Bölgesi’nin orta ve kuzeyinde olup, batısı Ege, doğusu İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Gediz Havzası’nın büyük bölümü il sınırları içinde bulunmaktadır. İl idaresi bakımından, doğudan Uşak’ın Merkez ve Eşme, Kütahya’nın Gediz ve Simav, kuzeyden Balıkesir’in Sındırgı, Merkez, Savaştepe ve İvrindi, güneyden Aydın’ın Nazilli ve Kuyucak, güneydoğudan Denizli’nin Buldan ve Güney, güneybatıdan İzmir’in Kiraz, Ödemiş, Bayındır ve Kemalpaşa, batıdan ise İzmir’in Bornova, Menemen, Aliağa, Bergama ve Kınık ilçeleriyle çevrilidir.

Tarihçe:

Manisa, Spil Dağı ve Gediz Nehri arasında, Gediz Ovası’nın verimli toprakları üzerinde kurulmuş olup, tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Şehir, Homeros’a göre Truva Savaşlarından dönen Mağnetler tarafından kurulmuştur. Mağnetlere izafeten Mağnezia adı ile anılarak Hitit, Aka, Frigya, Lidya, Pers, Helen, Roma ve Bizans uygarlıklarına sahne olmuş ve 1313 yılında Saruhanoğulları tarafından zapt edilerek adi Saruhan olarak değiştirilmiştir. Osmanlılar döneminde uzun yıllar Aydın eyaletine bağlı bir sancak olan Manisa, 1923 yılında vilayet statüsüne kavuşmuştur. Saruhan olan adı 1927 yılında Manisa olarak değiştirilmiştir.

Manisa, tarihi ve termal turizm kaynakları yönünden zengin bir ildir. Spil Dağı, Bozdağlar, Sart – Aigai – Sidas Antik Kentleri, Kul, Kurşunlu, Urganlı, Sarıkız termal kaynakları Kybele, Niobe, Kral Mezarlari, Türk – İslam Mimarisinin yüz akı niteliğinde çok sayıda cami ve medrese ile turizm değerlerinin başında gelmektedir.

 • Diğer Bilgiler:

Kayıt kabul esnasında acemi erlere tüm istihkakları (elbise, don, fanila, pijama, çorap, havlu, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş macunu, diş fırçası, traş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmektedir. Verilen eğitim kıyafetleri ve botlar bizzat kendileri tarafından denenmekte, uygun olmayanlar yerinde değiştirilmektedir.

Berber, terzi ve banyo ihtiyacınız için kışlada gereken her türlü tedbir alınmıştır.

Kayıt kabul merkezimiz cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt kabul merkezine ne zaman gelirse gerekli bütün işlemler bitirilmektedir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmek ve askerliğin ilk gününe zinde başlayabilmeleri için geç saatlere kalmamaları hatırlatılmaktadır. Kışlaya ilk gelindiğinde törenle karşılanmakta, yemin töreni ile uğurlanmaktadır.

Kayıt kabul işlemleri için askerlik şubesi veya e-devletten alınmış sevk belgesi ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyaç olacaktır. Bu belgeler olmadan kayıt işlemleri yapılmayacağından belgelerin muhafaza edilmesi hatırlatılmaktadır.

Kışlaya gelirken yanınızda akıllı telefon, tablet, fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek gibi benzeri maddeler getirilmemelidir. Kamera özelliği bulunmayan tuşlu telefonlar kısıtlı hat (Askercell, Askerfone) temin etmeniz halinde kışla içerine alınmaktadır. Kayıt kabul dönemlerinde kışla nizamiyesinde ihtiyaç halinde kısıtlı hat ve tuşlu telefon temin edebilirsiniz.

CEYHAN Software & International Media Turkey / United Kingdom / United States of America Brazil / Sweden / Switzerland and all of Europe Moderatör CEO / CFO / CMO / CTO

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.