15’inci Piyade Eğitim Tugayı 5’inci Piyade Eğitim Tabur Komutanlığı / SAMSUN
0

ULAŞIM BİLGİLERİ :

 • Kara Yolu: Otobüs terminali, il merkezindedir.

Otogar Telefon Numarası : 0 362 238 17 06

 • Demir Yolu: Samsun-Sivas ve Samsun-Amasya demir yolu bağlantıları mevuttur. Gar merkezi kent merkezinde bulunmaktadır.

İstasyon Telefon Numarası : 0 362 233 22 93

 • Hava Yolu: Samsun Havaalanı kent merkezine 19 km mesafede yer almaktadır. Havalimanına kent merkezinde bulunan THY bürosu önünden kalkan servis araçları ile ulaşmak mümkündür.

Havalimanı Telefon Numarası : 0 362 844 88 30 – 362 844 88 24 – 362 544 88 25

 • Deniz Yolu: Samsun’da feribot seferleri Haziran-Ağustos ayları içerisinde yapılmaktadır. Liman kent merkezindedir.

Liman Telefon Numarası : 0 362 445 16 05

Şehir içi ulaşımı sağlamak üzere hafif raylı sistem (SAMRAY) mevcuttur. İlk İstasyonu Yurtlar ve son istasyonu Stadyum arasında (35 km) faaliyet göstermektedir. Her 5 dakikada sefer yapılmaktadır. Karadeniz Bölgesi’ndeki tek şehir içi raylı sistemdir.

 • İLETİŞİM BİLGİLERİ:
  • Açık Adresi   : İlyasköy Mahallesi Osmaniye Caddesi Çavuş Eğitim Tabur Komutanlığı

İlkadım/Samsun

 • Telefon No.    : 0 362 440 15 54
 • Belgegeçer No.: Belgegeçer numarası mevcut değildir.
 • SUNULAN İMKÂNLAR:
 1. Banka, Bankamatik, Ankesör ve PTT Bilgileri: Kışla içerisinde banka işlemlerini kolaylaştırmak için bankamatik ve erbaş/erlerin aileleri ile görüşmelerini sağlamak maksadıyla yeterli sayıda ankesörlü telefon bulunmaktadır. Mobil PTT personeli ihtiyaç halinde belirlenen zamanlarda nizamiye bölgesinde tedbir almaktadır.
 • Sosyal Tesisler: Kışla içerisinde erbaş ve erlerin ihtiyaçlarını (yiyecek, bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) karşılamak maksadıyla kantin şubesi ve dinlenebilecekleri yeterli genişlikte erbaş ve er gazinoları bulunmaktadır.
 • Sağlık Tesisleri: 1’inci Basamak Muayene Merkezi tarafından kayıt kabul işlemlerinde ve diğer zamanlarda erbaş ve erlerin sağlık sorunlarının tedavisi ile sağlık konularında bilgilendirilmelerini sağlanmaktadır.

ç. Rehberlik ve Danışma Merkezi: Personelin, sorunlarına daha kolay çözüm bulunabilmesi maksadıyla, kışla içerisinde bulunan Rehberlik ve Danışma Merkezindeki uzman personel ile görüşmesi sağlanmaktadır.

 • Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Ant İçme Töreni ecemi erlerin temel eğitimini müteakip, belirtilen tarih ve zamanda icra edilmektedir. Kovit-19 Salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında Ant İçme Törenlerine aile fertleri davet edilememektedir. Ayrıca Kovit-19 Salgını öncesinde hafta içi, hafta sonu ve resmi tatil günlerinde nizamiye bölgesinde, belirlenen yer ve zamanda, ziyaretçi görüşmesi yapılmakta iken mevcut durum itibarıyla ziyaretçi kabulü yapılamamaktadı
 • Spor Tesisleri: 5’inci Piyade Eğitim Tabur Komutanlığında, personelin istifade etmesi için 2 adet futbol, 1 adet basketbol ve her bölüğe ait voleybol sahaları ile 1 adet pentatlon parkuru mevcuttur.

Diğer Bilgiler :

Şehir Bilgileri

Samsun

Genel Bilgiler Yüzölçümü : 9579 km2

Nüfus :

İl Genel Nüfusu : 1.356.079,

Merkez Nüfusu : 496.334’dür.

İl Trafik No : 55

Karadeniz Bölgesinde yer alan Samsun, doğal tarihi ve kültürel zenginlikleri, deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım olanakları ile bölgenin turizm potansiyeli en yüksek kentlerinden biridir. Anadolu’nun savunulmasını planlamak amacı ile Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da geldiği yer olan Samsun, Millî Mücadelenin başlangıç noktası olma özelliği ile de önemini her zaman korumuştur.

İlçeler:

Samsun ilinin ilçeleri; Canik, İlkadım, Atakum, Alaçam, Asarcık, Ayvacık, Bafra, Çarşamba, Havza, Kavak, Ladik, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü ve Yakakent’tir.

Coğrafya:

Samsun ili genelde pek yüksek olmayan plato ve dağlardan oluşan topografik yapı göstermektedir. İlde, Canik, Çangal Akdağ, Kunduz, Bunyan, Sırçalı, Yurt Dağları ile Bafra, Çarşamba, Samsun Ovaları yer almaktadır. İlde bulunan akarsular, Kızılırmak, Yeşilırmak, Ters Akan, Mert Irmağı, Terme Çayı, Karaboğaz Deresi, Kürtün Çayı, Abdal deresidir. Karaboğaz, Balık, Liman, Dutdibi, Uzun, Hayırlı, İnce, Çernek, Tombul, Simenlik, Ladik ve Akgöl de ilin göllerini oluşturmaktadır.

Samsun ili doğal bitki örtüsü açısından zengindir. Kızılırmak sulak alanı; eko sistemi biyolojik çeşitlilik açısından son derece zengindir. Deltada 312 kuş türü tespit edilmiştir. Kuş varlığı açısından uluslararası ornitolojik öneme sahiptir.

Samsun ili kıyı kesiminde tipik Karadeniz iklimi hâkimdir. Ancak iç kesimlere gidildikçe karasal iklimin etkileri görülmeye başlanır. Samsun’da yağış Doğu Karadeniz’e göre az, sıcaklık ise yüksektir. Kıyı kesiminde kışlar ılık, ilkbahar sisli ve serin, yaz mevsimi ise kuraktır. Yağışlar genelde yağmur şeklindedir.

Tarihçe:

Şehrin İon Şehir Devletlerinden Miletos (Millet) tarafından kurulduğu kabul edilmektedir.  Bu çağlarda şehir pek çok defalar el değiştirmiştir. MÖ 5’inci yüzyılda Atinalılar, MÖ 4’üncü yüzyıldan önce Persler daha sonra da Makedonyalılar (İskender) şehre egemen olmuştur. MÖ 331 yılında Büyük İskender Amisos’u bağımsız şehir olarak ilan etmiştir. Ancak, MÖ 3’üncü yüzyılda ortaya çıkan Pontus Devletinin egemenliği bu şehirde etkin olmuştur. 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu kapılarının Türklere açılmasından sonra Samsun, Anadolu’nun fethi ile görevli komutanlardan Melik Danişment Gazi ve onun kurduğu beyliğin denetimi altına girmiştir. 12’nci yüzyıl sonlarında Anadolu Selçuklu Devleti’nin eline geçmiştir. 14’üncü yüzyılda Canik Beylerinin yönettiği Samsun ve dolayları Osmanlı Devletini ikinci kez kuran Çelebi Sultan Mehmet eliyle 1413’te Osmanlı yönetimine katılmış, 1427 yılında da Canik adıyla ilk kez haritaya geçmiştir. Samsun ve yöresinde tütün ekiminin yaygınlaşması ve buharlı gemilerin Karadeniz’de işlemesiyle, 19’uncu yüzyılda Samsun Karadeniz’de kaçak bir iskele olma durumundan kurtulmuştur. Tarihin her döneminde önemini sürdüre gelmiş bir kent olan ve Büyük Önder Atatürk ile 18 kader arkadaşının 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile kente gelişlerinin ardından, Millî Mücadele’nin ilk kıvılcımının ateşlendiği yer olma özelliğini de taşıyan Samsun bu yönüyle de ilgi çekmektedir. Denizi, yemyeşil yaylaları, gölleri, ırmakları ve şifalı kaplıcalarının yanı sıra Türkiye’nin en önemli sulak alanlarının başında gelen Kızılırmak Deltası ile turizme çeşitlilik sunan Samsun, müzeleriyle de kentin binlerce yıllık geçmişini ve uygarlıkları gözler önüne sermektedir.

 • Diğer Bilgiler:

Kayıt kabul esnasında acemi erlere tüm istihkakları (elbise, don, fanila, pijama, çorap, havlu, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş macunu, diş fırçası, traş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmektedir. Verilen eğitim kıyafetleri ve botlar bizzat denenmekte, uygun olmayanlar yerinde değiştirilmektedir. Berber, terzi ihtiyaçları için kışlada gereken tedbir alınmıştır.

Kayıt Kabul Merkezi Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri de hizmet vermektedir. Kayıt Kabul Merkezinde her zaman gereken tüm işlemler sorunsuz olarak yapılmaktadır. Ancak ertesi güne hazırlık yapılabilmesi ve askerliğin ilk gününe zinde başlanılabilmesi maksadıyla geç saatlere kalınmaması hatırlatılmaktadır. Mehmetçik Kışlaya geldiğinde törenle karşılanmakta, ant içme töreni ile uğurlanmaktadır.

Kayıt kabul işlemleri için gerekli belgelere ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyaç olacaktır. Bu belgeler olmadan kayıt işlemleri yapılamayacağından belgelerin kişinin yanında olması gerekmektedir.

Görüntü ve ses kaydı yapabilen cep telefonu (akıllı cep telefonları), fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazı, Askercell olmayan GSM kartı vb. malzemeler ile kesici/delici aletler, yiyecek ve içecek maddelerinin Kışla içerisine sokulması yasak olması nedeniyle alınmadığından kayıt kabul günlerinde Kışla Nizamiyesinde hazır bulunan kargo şirketi vasıtasıyla söz konusu eşyalar ailelere gönderilmektedir.

CEYHAN Software & International Media Turkey / United Kingdom / United States of America Brazil / Sweden / Switzerland and all of Europe Moderatör CEO / CFO / CMO / CTO

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.